Mimo, że ceny mieszkań wciąż rosną, Polacy w dalszym ciągu chętnie je kupują. Znaczna większość nabywców posługuje się w tym celu kredytem hipotecznym. Z przygotowanego przez nas artykułu dowiesz się jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową.
Dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania pojęcie zdolności kredytowej z pewnością nie jest pojęciem obcym. To właśnie ona decyduje o jaką kwotę kredytu możemy się ubiegać. Najważniejsza kwestią są w tej sytuacji przede wszystkim osiągane dochody, ale nie tylko. Przed udzieleniem nam kredytu bank przeprowadza bowiem szczegółową analizę naszej sytuacji finansowej i rodzinnej. Warto w tym miejscu podkreślić, że inaczej postrzegana w banku jest osoba mieszkająca samotnie, a jeszze inaczej małżeństwo, w którym zarówno mąż, jak i żona zarabiają, a ich dochody można ze sobą łączyć. Inaczej postrzegany jest w banku singiel, a inaczej małżeństwo w którym dwoje małżonków zarabia i ich dochody można łączyć zwiększając tym samym kwotę kredytu.
Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy okazji ubiegania się o kredyt jest źródło dochodów. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które pracują na podstawie umowę o pracę na czas nieokreślony. Taka forma umowy jest uznawana przez bank za najbardziej stabilną.
Na zdolność kredytową wpływ ma również wiek wnioskującego. Zakładając, że kredyt hipoteczny spłaca się zazwyczaj przez okres od 20 do 25 lat, banki przyjmują limit wieku, do którego można wnioskować o kredyt.
Pod uwagę brane jest także wykształcenie wnioskującego – daje ono bowiem szansę na to, że w przypadku utraty przez niego pracy stosunkowo szybko znajdzie on nowe zatrudnienie.
Nie bez znaczenia pozostaje również dotychczasowa historia kredytowa wnioskującego. Najlepszą z możliwych sytuacji jest taka, w której nie posiadamy żadnych dodatkowych kredytów, zaś jeśli były one w przeszłości, to zostały one spłacone w terminie.
Analizując zdolność kredytową bank bierze również pod uwagę miesięczne koszty utrzymania – czynsz, jedzenie, opłaty za telefon, internet, a także wydatki związane z posiadaniem dzieci.
Reasumując, nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Sytuacja każdego wnioskującego jest analizowana przez bank indywidualnie. Wysokie zarobki nie zawsze gwarantują, ze otrzymamy kredyt. Może się bowiem okazać, że wydajemy dużo na utrzymanie lub z dużym opóźnieniem spłacamy wydaną w innym banku kartę kredytową. Natomiast młoda osoba, dla której kredyt hipoteczny będzie pierwszym tego typu zobowiązaniem finansowym, może zyskać przychylność ze strony banku rozpatrującego wniosek – choć nie zawsze będzie to zasadą.
Biorąc pod uwagę wzięcie kredytu hipotecznego warto jest zapoznać się z ofertami co najmniej kilku banków. Na rynku panuje dziś duża konkurencja – może się więc okazać, że w jednym z nich znajdziemy dużo bardziej korzystną dla siebie ofertę niż w pozostałych, Pamiętajmy też, że każdy bank ma nieco inną politykę przyznawania kredytów hipotecznych.
Przed podpisaniem ostatecznej umowy zapoznajmy się dokładnie z jej treścią – wszak zobowiązujemy się do spłacania rat kredytu przez wiele lat. Pozornie niewielkie różnice w koszcie kredytu w ostatecznym rozrachunku po latach mogą okazać się dla nas bardzo dotkliwe. Warto o tym pamiętać.